KOMMENTERA! Det går bra att kommentera direkt under inläggen. Lättast är dock att kommentera på facebook. sök "Kapten Haddock" på facebook

fredag, juli 15, 2011

Motorjakten Rudolf Diesel

ligger för ankar 150 meter utanför Haddocks brygga.

“Dra mej åt babord, de e ju gamla Rudolf Diesel”, skrockade Haddock när han såg skutan glida in i sundet och ankra. I motsats till alla moderna super- och megajakter är Rudolf Diesel ett under av ekonomi. Hon drar bara 2,5 liter diesel per sjömil vid en fart av 10 knop. Det är inte illa det, för en skuta som är nästan 30 meter lång och är så aktningsvärt gammal som femtio år.

Den bränsleförbrukningen är inte mycket större än hos en modern kabinkryssare av åtta meters längd med flybridge och fågelholktält ovanpå. Ni vet, en sådan som knappt har ståhöjd i förruffen, går som en pråm i sjön fastän förskeppet är designat som en torped och river upp svall som en Tallinkfärja.

Ingen nöjesputtrare borde få köra mer än tio knop på sjön!

Rudolf Diesel
My Rudolf Diesel
Description:
Rendsburg RVR Obereiderhafen 2009/08/06
Built in 1961(Schweers Werft) lenghtend in 2003
Former names: Positano III and Alferd S.
Length 98 Feet
2 x Deutz BF 6 M 1013 M 145 kW each, 10.6kn
5 cabins for 10 passengers
Flag German

Inga kommentarer: